Governors

GOVERNING BODY OF Chichester Nursery School Children and Family Centre

Our Governing Body consists of 14 members and operates with 4 committees.

Full name of Governor Governor Category Date of current Appointment or Election Source of Appointment (where appropriate) Term

of

office/Roles within GB

Attendance at full GB Meetings* Committee membership Attendance at committee meetings* Declarations on register of business & pecuniary interest Remarks
Greg Ockwell Local Authority 14/08/2014 West Sussex Local Authority appointment 4 years/Chair of Governors 3/3 Community Partnership

 

0/2 None Parent of a child attending the Nursery
Jenny Buckley

 

Headteacher

 

31/08/2012 n/a n/a 3/3 All committees 12/12 Governor at Portfield primary School
Lucy Gale Staff 16/07/2014 Staff election 4 years 1/1 All committees except Community Partnership 3/3 None Maternity leave starts Jan 16

Up to 3s’ Nursery Manager

Left employment Dec 16

Maureen Hensman

 

Co-opted

 

19/03/2013 FGB appointment 4 years 2/3 Staffing and Finance 3/4 None  Resigned  June 2017
Ninesh Edwards

 

Co-opted 14/09/2015 FGB appointment 4 years 3/3 Staffing and Finance 4/4 Band regularly practise at the CFC
Becky Edwards Co-opted 14/09/2015 FGB appointment 4 years 1/3 Staffing and Finance, Community Partnership 4/4

 

0/2

Trustee of Homestart and PACSO Previous employer of the Children’s Centre
Lucy Summerfield

 

Parent 02/07/2013 Parent election 4 years 2/3 Curriculum and Inclusion 3/3 None Parent of a children attending the Nursery
Peter Phillips

 

Parent 02/07/2013 Parent election 4 years 2/3 Curriculum and Inclusion 1/3 None
Ruth Campbell Co-opted 14/09/2015 FGB appointment 4 years 2/3 All except Community Partnership 10/10 None  

Deputy Head

Sophie Elsdon Co-opted 18/11/2015 FGB appointment 4 years 2/3 Staffing and Finance 4/4 None Parent of a children attending the Nursery
Ellie Glew Co-opted 18/11/2015 FGB appointment 4 years 1/1 Curriculum and Inclusion 2/3 None Early Years and Childcare Advisor

Became Associate Member Mar 16

Resigned

Michelle Lloyd Co-opted 02/03/2016 FGB appointment 4 years 1/3 All except Curriculum and Inclusion  

6/7

None Children’s Centre Team Leader

Resigned Mar 17

Jackie Colliyer Co-opted 02/03/2016 FGB appointment 4 years 1/1 All except Community Partnership  

5/6

None Temporary cover for Up to 3’s Nursery Manager

Resigned Dec 16

Fiona Fitzgerald Co-opted 23/11/2016 FGB appointment 4 years 1/2 Health Safety and Premises 3/3 None
Natalie Tovell Co-opted 08/03/2017 FGB appointment 4 years 1/2 All except Community Partnership 5/6 None  Up to 3s’ Nursery Manager
Full name of Associate Member Committee Membership Voting rights Yes/No Date of Appointment Term of Office/Role on committee Attendance at committee Meetings* Attendance at full GB meetings* Declarations on register of business & pecuniary interest Remarks
Denise Phillips Finance and Staffing

Health Safety and Premises

No 11/04/2016 4 years S&F – 4/4

HSP – 2/3

2/3 None Business Manager
Colin McCormack

 

Health Safety and Premises No 18/11/2015 4 years 3/3 n/a None Premises Manager
Jenny Theron Curriculum and Inclusion No 19/11/2014 4 years  n/a n/a Husband completed paid work on the electrics for the Sensory Room Been on maternity leave since May 2015

Resigned 08/03/2017

Ellie Glew Curriculum and Inclusion No 02/03/2016 4 years 2/2 n/a None Early Years and Childcare Advisor

Resigned Mar 17

Kerry Iden Curriculum and Inclusion No 08/03/2017 4 years 0/1 n/a Early Years and Childcare Advisor

Governing mat leave for Ellie Glew

*Attendance during previous academic year to 31/8/2017